Ima nešto mistično u ženskim torbama. Nekim damama nije svejedno kad padne mrak pa nose od boksera do suzavca.
Neke jer su doživjele neugodna iskustva o kojima ne žele govoriti. Ipak, na Safecity aplikaciji dijele anonimno primjere uličnog uznemiravanja.
"Nepoznati muškarac uhvatio me za grudi dok sam čekala tramvaj", priznala je žrtva iz Zagreba.
"Čovjek me pratio po trgovačkom centru. Čekao me ispred čak tri dućana", kazala je žrtva iz Rijeke.
"Bio je čovjek koji ima 30-ak godina i cijeli dan je na bazenima proveo blizu djevojaka i gledao u njih dok se pritom dirao. Sjedio je pored mene i moje prijateljice", istaknula je korisnica aplikacije Safecity iz Đakova.
Većinom takve stvari ne prijavljuju policiji.
"Obično žene prijeđu preko toga. Kao - dogodilo mi se, tko će mi vjerovati, neće ništa policija napraviti, to je nepoznati počinitelj", rekla je Dunja Bonacci Skenderović, članica inicijative "Razotkrijmo skriveno uznemiravanje".
Na ulicama, trgovima, u javnom prijevozu ili taksiju, žene se često ne osjećaju sigurno.
"Iskreno, kad se vraćam navečer iz izlaska nije mi najugodnije kad sam u mračnim ulicama", rekla je Anamarija Miličević.
"Kad se vraćaš kasno iz kluba zna biti catcallersa, dečki su to koji znaju s autima prolaziti ili se derati. Obično sam s nekim pa se baš ne bojim", rekla je Nea Martinović.
"Osjećam se napadnuto ako mi se muški unose u facu, neugodno je", rekla je Teuta Filipović.
Upravo se čita
Upravo se čita
U posljednje vrijeme ima dosta upita za tečaj samoobrane. U Krav Maga klubu u Zagrebu imaju poseban program za žene.
"Tu one mogu isprobati određene stvari, neke scenarije u sigurnim uvjetima. S vremenom i treniranjem dobiju neka znanja, to uvelike utječe u situacijama kad ih uznemiravaju ili kada su napadi", rekao je Marijan Škiljić, Krav Maga ekspert.
"Definitivno me nije strah hodati po gradu u bilo koje doba dana i noći i u bilo kojem gradu. Znala bih se obraniti", rekla je polaznica tečaja Krav Maga, Marina Tonković.
A kako bi se osvijestila javnost, krenula je kampanja te se pozivaju žene da anonimno do kraja mjeseca podijele fotografije onoga što nose u torbi. Priprema se izložba.
"Žene ne bi trebale nositi suzavac, šilo. Ne bi trebale hodati s ključevima među rukama niti s bokserom kako bi se osjećale sigurno", istaknula je Bonacci Skenderović.
U Gradu Zagrebu radi se Strategija urbane sigurnosti.
"Koliko se žene osjećaju nesigurno u javnom prostoru, to znači da trebamo prostore na neke druge načine osigurati. Tražiti od policije više ophodnje, negdje staviti bolju noćnu rasvjetu", rekla je Rada Borić, predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova Grada Zagreba.
Sve za sigurnije mjesto za život, na kojem će torba biti samo modni detalj.