Česta ljetna boljka

Hrana za proljev: što jesti, a što izbjegavati

Image
Foto: Thinkstock

Povremena dijareja je uobičajena pojava. Većina nas će doživjeti epizodu najmanje jednom ili dvaput godišnje koja će nestati za nekoliko dana

22.8.2018. u 10:45/ Život i stil

Srećom, postoji mnogo hrane za proljev koja može pomoći smanjiti simptome proljeva. Postoje i neke namirnice koje treba izbjegavati, a mi vam donosimo popis:

Hrana za proljev: što jesti

Dok se oporavljate od dijareje, trebate jesti blagu, jednostavnu hranu koja je lako probavljiva i pomaže upiti vodu iz stolice.

Blaga hrana

Osobe s proljevom trebaju jesti blagu hranu, jer složena hrana može iritirati crijeva. Hrana koja može pomoći u proljevu uključuje:

  • žitarice, kao što su zobena kaša ili riža 
  • banane
  • kaša od kuhanih jabuka
  • obična bijela riža
  • kruh ili tost
  • kuhani krumpiri
  • nezačinjeni krekeri

Ove namirnice mogu biti osobito korisne prvog dana liječenja proljeva. Jedenje puno malih obroka tijekom dana može pomoći probavnom sustava da previše "ne radi". 

Probiotici

Probiotička hrana, kao što su jogurt i kefir, može pomoći u nekim slučajevima, ali u drugim slučajevima, probiotici mogu čak i više iritirati probavni sustav.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Probiotici pomažu probavu poboljšavanjem ravnoteže dobrih i loših bakterija u crijevima. Međutim, mliječni proizvodi mogu nadražiti probavni sustav, pa bi trebali probati nemliječne izvore probiotika, kao što su miso ili kiseli kupus.

Što piti kada imate proljev?

Tekućine su također vitalne za oporavak. Morate piti puno vode tijekom dana jer to pomaže u sprečavanju dehidracije i izbacivanju svih toksina iz tijela.

Međutim, tijelo gubi minerale i elektrolite kroz proljev. Pijte tekućinu koja sadrži minerale i elektrolite. Izvori elektrolita i minerala uključuju:

  • kokosova voda
  • elektrolitska voda
  • sportski napici

Hrana za proljev: što izbjegavati?

Trebate izbjegavati koje mogu nadražiti probavni sustav i pogoršati proljev. To su:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upravo se čita

Image
UPRAVO ODLUČENO

Hrvati oslobođeni svih optužbi u Zambiji: 'Djeca idu s nama u Hrvatsku!'

Začinjena hrana

Začinjeni sastojci mogu djelovati kao nadražujući sastojak u probavnom sustavu. 

Pržena hrana

Nije poželjno jesti hranu bogatu mastima ili uljem kada se oporavljate od proljeva. Dodavanje masnoća i ulja iz prženja može biti teško za osjetljivi probavni sustav i vjerojatno će se simptomi pogoršati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zašećerna hrana i umjetni zaslađivači

Šećeri koji prođu u debelo crijevo mogu poremetiti već osjetljive bakterije, što će pogoršati proljev. To uključuje i voćne sokove i voće s visokim prirodnim šećerom. Osobe s proljevom također trebaju izbjegavati umjetne zaslađivače, budući da neki mogu imati laksativni učinak.

Hrana bogata vlaknima

Vlakna pomažu u održavanju probavnog sustava aktivnim. Obično je to dobra stvar, ali kada se tijelo pokušava oporaviti od proljeva, vlakna mogu pogoršati simptome. Izbjegavajte:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • cjelovite žitarice, kao što su pšenica, riža i ječam
  • kruh od cjelovitog zrna 
  • orahe i sjemenke

Topljiva vlakna, poput pektina koji se nalaze u jabukama i bananama, mogu zapravo pomoći osobi da se oporavi od proljeva, ali bi ih ipak trebali pokušati ograničiti unos barem prvi dan simptoma.

Pročitajte još:

Čitaj, prati i komentiraj naše priče i na našoj Facebook stranici Život i stil!

Više s weba

Pročitajte još

Image
jednostavno do zdravlja

Kako povećati željezo u krvi: poboljšajte krvnu sliku pomoću hrane

Više s weba