Kad beba dođe / Nevjerojatni načini na koje se žensko tijelo mijenja nakon poroda

Image
Foto: Thinkstock

Trudnoća i porođaj mijenjaju žensko tijelo - ponekad na čudne i ne tako divne načine. Evo što trebate znati

25.5.2018.
16:50
Thinkstock
VOYO logo

Sate, dane i tjedne nakon poroda, primjetit ćete promjene na tijelu. Vaše tijelo prolazi kroz veliku promjene tijekom trudnoće - i jednako važnu nakon poroda. I dok postoji puno informacija o rastućem trbuhu, vaše zdravlje i tijelo nakon rođenja često nisu u fokusu. 

Brojne su studije pokazale da, kada se mame osjećaju nespremne ili se bore sa svim fizičkim promjenama nakon što beba dođe, više se osjećaju preplavljene, tjeskobne ili depresivne - što je upravo suprotno onome kako se želite osjećati kao nova mama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mozak i hormoni

Image
prihvaćaju svaki ožiljak /

Novopečene majke objavile fotografije stvarnih tijela nakon porođaja

Image
prihvaćaju svaki ožiljak /

Novopečene majke objavile fotografije stvarnih tijela nakon porođaja

Neki od vaših hormona idu od najviše do najniže razine, odmah nakon poroda. Neposredno nakon poroda, razina estrogena i progesterona dramatično pada, što može pridonijeti "baby bluesu" (raspoloženju, anksioznosti, tuge ili razdražljivosti koja se razriješi unutar tjedan dana od rođenja) ili postporođajnoj depresiji (slični simptomi ali su intenzivniji, traju duže i ometaju vaš svakodnevni život). U međuvremenu, oksitocin, koji se naziva "hormon vezanja", preplavi vaš sustav odmah nakon poroda. Hormoni štitnjače, koji pomažu regulirati tjelesnu temperaturu i metabolizam, mogu biti pod utjecajem. Simptomi mogu uključivati nesanicu, anksioznost, brze otkucaje srca, umor, gubitak težine i razdražljivost (jedan do četiri mjeseca nakon poroda) ili zamor, debljanje, konstipaciju, suhu kožu i depresiju (četiri do osam mjeseci nakon poroda). Vaš liječnik može pratiti razine štitnjače krvnim testovima i propisati lijek ako je potrebno. 

Hormoni također utječu na strukturu. U jednoj maloj studiji u New Havenu, istraživači su snimali ženske mozgove nedugo nakon poroda i opet nekoliko mjeseci kasnije. Pronašli su povećanje količine sive tvari. Različita područja mozga koja su pogođena odgovorna su za pomaganje da aktivirate svoje majčinske instinkte ljubavi, zaštite i brige, te da podesite vaš odgovor na plač i izraze djeteta. (Ozbiljno, koliko je ovo cool?) 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razine vitamina i minerala

Osjećaj iscrpljenosti prilično je uobičajen u prvih nekoliko tjedana nakon poroda, ali ti se simptomi također mogu povezati s niskim razinama željeza. Jedite hranu bogatu željezom, kao što su crveno meso, proizvodi od cjelovitog zrna, grah, leća i lisnato zeleno povrće. 

Ako dojite, trebate vitamin A, E, C i B, kolin, krom, bakar, jod, selen i cink. Najbolji i najjednostavniji pristup jest jesti raznovrsnu zdravu hrane i ciljano jesti neke proteine povezane s složenim ugljikohidratima, kao što su voće, povrće, mahunarke poput graha i leća, te cjelovitih žitarica. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grudi

Grudnjak koji ste kupili u trudnoći, vjerojatno će neko vrijeme biti premalen. Neposredno nakon poroda, razine estrogena i progesterona pada, a prolaktin, hormon koji vam pomaže da napravite majčino mlijeko, raste.  Ova promjena obično čini vaše grudi još većima nego što su bile tijekom trudnoće zbog povećanog protoka krvi i mlijeka. Vrhunac je dva do tri dana nakon rođenja i vaše će grudi biti prilično teške i bolne. 

Što se tiče eventualne veličine košarica nakon trudnoće - tko zna? Dojke bi mogle ostati veće, smanjiti se ili vratiti na veličinu prije trudnoće. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uterus, vagina i vulva

Vaša maternica je vidjela puno akcije -  i još nije gotovo. Iako se oporavak od vaginalnog poroda u odnosu na carski rez čini drugačijim, postoje mnoge sličnosti: bolovi nakon poroda, koji su slični menstrualnim grčevima, počinju ubrzo nakon porođaja i traju dva do tri dana. Ove kontrakcije pomažu maternici da se smanji na stanje prije bebe. Tijekom otprilike šest tjedana vaša maternica se vraća na izvornu veličinu i na kraju se spušta iza stidne kosti. (To vam pomaže da poravnate i trbuščić.) Također ćete imati krvavi iscjedak pomiješan sa sluzi, i to do šest tjedana nakon poroda. 

Trbuh, mokraćni mjehur, crijeva

Stvari koje ste uzimali zdravo za gotovo, poput odlaska na WC, možda neće ići prema planu. Signali koje vaš mjehur šalje mozgu da ispušta 'urin' mogu biti poremećeni pritiskom tijekom poroda i stiskanja, a fizički čin prolaska djetetove glave i pritiskanje  može pritsnuti mokraćnu cijev i otežati mokrenje. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zatvor je prilično uobičajen u prvom tjednu  zbog dehidracije, nuspojave lijekova protiv bolova i strah od 'guranja' bilo čega izvan vašeg tijela. Pijte puno vode, jedite voće  i šetajte kad ste u mogućnosti. 

Image
Foto: Thinkstock
Image
Foto: Thinkstock

(FOTO: Thinkstock)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Noge

Dobitak težine može uzrokovati proširene vene i strije. I dok postaju manje vidljive tijekom vremena, vjerojatno ostati. 

Lice

Mijenjanje razina hormona može utjecati na kožu lica, uzrokujući suhe dijelove, akne ili pigmentaciju. Razgovarajte s dermatologom ako ste zabrinuti zbog obezbojenosti kože ili ako se akne upale i psotanu bolne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kosa

Normalno je da izgubite do trećine kose, počevši od trenutka kada je beba stara oko tri mjeseca. Visoke razine hormona tijekom trudnoće uzrokuju da kosa više raste tijekom devet mjeseci. Kada razina hormona padne nakon rođenja, izgubite dio kose i započinje nova fazu rasta.

Pročitajte još:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čitaj, prati i komentiraj naše priče i na našoj Facebook stranici Život i stil!

Brave
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Molitva prije zore
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Barbapapa
Brak na prvu Australija
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo